Ремонт акваріумних світильників своїми руками

Ремонт акваріумних світильників своїми руками - Ветеринар

У разі поломки освітлення в акваріумі необхідно визначитися: ремонтувати кришку чи купувати нову. Якщо кришка, в якій встановлені акваріумні світильники, зроблена з дешевих матеріалів і купувалася як тимчасова, то ремонтувати великого сенсу немає, оскільки в недалекому майбутньому поломка повториться.

Ремонт акваріумних світильників своїми руками - Ветеринар

Однак якщо купувалася елітна і високоякісна річ, то її слід відправити в сервісну майстерню. Необхідно розуміти, що ремонт освітлення в акваріумі — складна справа.

І якщо у Вас є сумніви у власних здібностях або просто не знаєтесь на електричній начинці водойми в домі, то єдине рішення — звернутися по допомогу до фахівців. Якщо ж послуги майстра не потрібні, є час або поломка не є надзвичайно складною, то можна відремонтувати агрегат власними руками.

Видалення недоліків

Щойно ухвалено рішення робити ремонт освітлення самостійно, необхідно виявити сам дефект і походження поломки, для того щоб вона не повторилася надалі. Вельми поширена причина пошкоджень електричної начинки в акваріумі — це порушення герметичності відсіків, де розміщуються дроти, таймери та інші пристрої. Також страждають від вологи негерметичні патрони і лампи, які не призначені для роботи в умовах дуже високої вологості. Для виконання будівельних робіт знадобляться такі інструменти і матеріали:

 • тестер;
 • ніж канцелярський;
 • бокорізи;
 • плоскогубці;
 • викрутка-пробник;
 • звичайна викрутка;
 • паяльний апарат;
 • набір для пайки;
 • герметик;
 • дроти;
 • ізолювальна стрічка або термоусадочна трубка.

Перевірку несправностей необхідно проводити у встановленому порядку — від звичайного до складного. Спочатку перевіряємо цілісність мережевого дроту і працездатність вимикача. Зробити це легко за допомогою тестера: перевіряємо такі елементи, якщо вони перестають працювати, то робимо заміну. На випадок, коли все гаразд, приступимо до наступного етапу.

За умови, що дроти і вимикачі справні, залишається не дуже багато варіантів несправностей підсвічування — це ЕПРА (електронний пускорегулювальний апарат) і освітлювальні лампи.

Якщо не працює світильник

Досить часто джерело освітлення перестає працювати від впливу агресивного середовища, завдяки чому патрони, в які встановлено лампи, окислюються і ламаються. Або ж у джерело освітлення проникає волога. Тут допоможе тільки цілковита заміна світлового обладнання. Звільняємо світильники від захисної панелі, якщо вона передбачається системою. Витягуємо лампи, прибираємо патрони, “відкушуючи” окислені дроти.

На місце старих встановлюємо сучасні водозахисні патрони, конструкція яких не дає змоги волозі потрапити до контактів і спричинити перегорання світильників.

Проводку краще теж докорінно змінити. Потім встановлюємо світильники в нішу кришки, всі отвори ретельно герметизуємо, перевіряємо і приєднуємо.

Заміна ЕПРА

Після перевірки та усунення несправностей проводки та освітлення залишається дуже непростий випадок — це заміна дроселів. Знімаємо кришку з акваріума, відключаємо від електромережі і починаємо її розбирати. З цим можуть з’явитися проблеми: досить часто верхня панель наклеєна або посаджена на спеціалізований силікон. Щоб від’єднати, потрібно буде докласти зусиль і одночасно спробувати зробити це якомога акуратніше. Під панеллю знаходяться електропроводи і ЕПРА, в простолюдді — стартери. Якщо ви не фахівець, то бажано записати, а краще сфотографувати, який дріт куди йде.

ЕПРА бажано купувати в спеціальному магазині, щоб бути впевненим у надійності деталей. Відокремлюємо стартер від проводів, робимо заміну на такий самий або з великою потужністю. Збираємо все за попередньою схемою.

Проводимо герметизацію відсіку силіконом, щоб захистити від проникнення вологи. Встановлюємо на місце верхню панель, підключаємо електрику і перевіряємо працездатність. А якщо поламався таймер, то він не ремонтується, а змінюється на новий.

Переобладнання на лампи Т8

Правильний вибір освітлення в акваріум має велике значення. Для підсвічування водойм у будинку застосовуються різні варіанти ламп енергозберігаючих. Люмінесцентні світильники досить активно використовуються для підсвічування резервуарів з рибками. Розглянемо лампу Т8. Її плюси:

 • тривалий час роботи, понад 10000 годин;
 • невелике нагрівання елемента розжарювання, що не дає можливість розвиватися шкідливим бактеріям і загнивати водоростям;
 • поступовий вихід з ладу, що дає можливість своєчасно замінити лампу.

Мінуси:

 • відсутність можливості встановити регулятор яскравості;
 • негативний вплив ультрафіолету на певні види риб і рослин;
 • неможливість увімкнення без додаткового пускового обладнання (стартера).

Для початку, щоб замінити підсвічування на лампи Т8, знадобиться розкрити кришку і прибрати попереднє обладнання. Якщо у кришки немає знімної панелі, то за допомогою лінійки наносимо мітки і канцелярським ножем акуратно прорізаємо отвори прямокутної форми.

Прибираємо стару проводку, підсвічування і патрони. Мережевий шнур можна залишити. Після всіх дій у нас має залишитися повністю порожня кришка.

Далі збираємо освітлення, застосовуючи нові деталі. Під’єднуємо дроти до нових герметичних електричних патронів і збираємо на старе місце. За розмірами кришки підбираємо лампи Т8, потім встановлюємо їх у лампотримачі і підключаємо електронний баласт (конструкція електросхем, яка звичайну мережеву напругу перетворює на електричний струм). Все збираємо за схемою на корпусі баласту, пріоритетне значення має безпомилковість підключення проводки. Потім приєднуємо кабель для мережі і вмикаємо, щоб перевірити, як усе працює.

Якщо все виконано правильно, то лампи горять однаковим світлом і швидко вмикаються і вимикаються. Після перевірки працездатності встановлюємо на місце вирізану частину кришки. Для полегшення доступу в подальшому, за необхідності ремонту, краще кришку зробити розбірною. У цьому варіанті необхідно всередині відсіку, де встановлені дроти і баласт, встановити кріплення.

Кронштейни вирізають із пластику і приклеюють по краєчку ніші. Після того як висохне клей встановлюємо раніше вирізаний шматок кришки на місце. У результаті у нас вийшла розбірна кришка і новий економний світильник.

Позначки:, , , , ,
close