Літнє сонцестояння: що це таке і коли цей день у 2023 році

Езотерика

robertss 21.09.2023 Article

Літнє сонцестояння — перехідна точка календарного року і стародавнє містичне свято. Цей день прийнято відзначати в багатьох культурах світу.

Що таке літнє сонцестояння?

Це важлива астрономічна подія, під час якої центр сонця опівдні потрапляє в найпівденнішу або найпівнічнішу точку (залежно від півкулі) і перебуває над горизонтом на максимальній висоті.

Цей день названо саме так, бо протягом найближчих днів до дати літнього сонцестояння сонце майже не змінює свого положення на небі. Світило ніби зависає і стоїть в одній точці, на одній висоті, а потім починає хилитися до горизонту. Астрономічна довгота сонця в момент сонцестояння дорівнює 90°. Явище називають сонцеворотом, оскільки полуденна висота змінюється і починає убувати.

Літнє сонцестояння вважається одним із найдавніших язичницьких свят. Предки будували життя, спираючись на сонячні та місячні цикли, відзначаючи у своїх календарях найбільш значущі події — повні, молодика, рівнодення і сонцестояння. Сонце керувало зміною сезонів, тому самому світилу, його руху і піковим точкам надавали особливого значення.

З розвитком людства язичницька традиція переплелася з монотеїстичними релігіями, проте важливість цього дня і ритуалів, пов’язаних із ним, збереглася.

Коли літнє сонцестояння?

Ця подія завжди припадає на кінець першого літнього місяця. Дата коливається між 20, 21 або 22 червня (у зв’язку з високосним зсувом). У 2023 році день літнього сонцестояння в Північній півкулі настане 21 червня, а в Південній — 22 червня. У 2023 році сонце пройде через верхню точку екліптики о 17.58 (Київ, Москва) і о 20.58 (Астана).

Як пише видання Starwalk.Space, у цей день уся Північна півкуля звернена до сонця й отримує максимум його тепла і світла. Літнє сонцестояння — це ще й найтриваліший день і найкоротша ніч у році.

Видання Astro-Seek пов’язує точку літнього сонцестояння зі знаком Рака, хоча зараз воно відбувається в знаку Тельця. Знаки змінили один одного через поступове зміщення точок рівнодень назустріч видимому річному руху сонця, названому випередженням рівнодень.

На думку Кетрін Бекманн, редакторки видання Аlmanac.com, у середніх широтах і Північній півкулі літнє сонцестояння збігається з датою офіційного початку астрономічного літа.

Традиції та прикмети літнього сонцестояння

Майбутнє літнє сонцестояння принесе зміни в життя людей і навколишньої природи. Дивовижна астрономічна подія оповита серпанком прикмет, традицій і таємниць.

Як святкувати літнє сонцестояння?

Потрібно носити яскравий одяг, вмиватися росою і збирати її, постити, приймати ванни і купатися у водоймах. Дозволено веселитися, палити багаття, плести вінки і пускати їх по воді, танцювати, ворожити і загадувати бажання. Не можна кричати, лаятися і відчувати негативні емоції.

Як пише Space.com, у цей день відбуваються численні фестивалі по всьому світу. Англійці називають день літнього сонцестояння серединою літа і відзначають у Стоунхенджі. У деяких культурах він також вважається серединою року, а в календарі християнських свят протиставлений Різдву і народній Коляді.

Через перехід на григоріанський календар цей день нерідко збігається з народними святами або відбувається незадовго до них. Святкують Івана Купала (у східних слов’ян), Юханнус (в інгерманландців, фінно-угорського етносу), Исиах (Якутія) і Ліго (Латвія).

Цей день не державне свято в Казахстані, тому офіційного вихідного немає. Але він став гарним приводом порадувати себе, отримати порцію позитиву. Вважалося, що обряди, проведені цього дня, вплинуть на те, наскільки щасливою, здоровою і щасливою буде людина протягом наступних 12 місяців. Що робити в день літнього сонцестояння? Необхідно зустріти світанок, щоб отримати заряд сил і здоров’я на весь рік і вберегти себе від негараздів.

Росу і трави, зібрані в день сонцестояння, прийнято використовувати як лікувальний і омолоджувальний засіб. Вважаються корисними і водні процедури, тож домашні трав’яні ванни і купання у відкритих водоймах — це те, що потрібно.

Прикмети літнього сонцевороту

Більшість прикмет пов’язані з погодними умовами. Від них залежав урожай і можливість комфортного життя наших предків:

  • Погана погода — до неврожайного сезону.
  • Зоряне небо — до осіннього врожаю грибів у лісах.
  • Рясна роса — до щедрого врожаю.
  • Дозріла чорниця — до початку збору озимого жита.
  • Злі бджоли — до спеки.

Існують і весільні прикмети на сонцеворот. Вважається, що якщо хлопець обіллє дівчину водою, то незабаром стане її чоловіком. Для дівчини, яка бажає якнайшвидше одружитися, існував звичай танців біля багаття. Якщо вона та її коханий станцювали біля дев’яти вогнищ, весілля не за горами.

Особливою силою наділяли дітей, народжених у магічний день. Вважалося, що вони можуть наврочити одним поглядом і на все життя отримують захист сонця.

Ще одна прикмета літнього свята — можливість виконати заповітні бажання. Для цього необхідно перелізти через 12 парканів. Загадували бажання, коли чули спів цвіркуна. Під двері будинку клали монетку, щоб фінансові плани швидше здійснилися

Сонцестояння як подія астрономічного, астрологічного, культурного та релігійно-містичного характеру залишила слід у світовій історії. У Північній півкулі воно відбудеться 21 червня 2023 року і буде сповнене позитивними емоціями та тісним спілкуванням із природою.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

You may also like

Привітання з днем народження внучці від дідуся і бабусі українською

Привітання з днем народження Віталія

Привітання з днем народження військового

Привітання з днем народження Василя

Привітання з днем народження в прозі своїми словами 2023

Привітання з днем народження брата

Позначки:, , , , , , , , , ,
close