Ван Гог: біографія, особисте життя, творчість художника

Хто такий Ван Гог? Це ім’я одного з найзагадковіших художників, до якого інтерес виник одразу після його смерті. Потім прийшла світова слава, його картини продавалися на аукціонах за десятки мільйонів доларів. Короткий творчий період (10 років) — те, що отримав від життя Ван Гог. Біографія ж художника охоплює всього лише 37 років.

Біографія Ван Гога: дитинство, освіта

Життя Ван Гога від самого народження мало начебто дві сторони. Один — спокійний, благополучний, логічний; другий — імпульсивний, божевільний, творчий.

Його поява на світ відбулася в передостанній день березня 1853 року. Він у сім’ї народився другим, але назвали ім’ям Вінсент на згадку про першого малюка, який за рік до цього помер через кілька днів після народження. І проживав Ван Гог нібито не своє життя, народившись другим. Після нього з’явилися два брати і три сестри. Сім’я жила в невеликому селі на півдні Нідерландів.

Вінсент був проблемною дитиною — норовливою, головним болем гувернантки. Але сусіди бачили його іншим — добродушним, задумливим хлопчиком. У сільській школі він провчився рік, потім навчався вдома. В 11 років його відправили на навчання до інтернату за 20 кілометрів від дому, що призвело до найсильнішої психологічної травми.

Через два роки Вінсента перевели в інший інтернат. Тут він здобув перші навички малювання, добре проявив себе у вивченні трьох основних європейських мов. Але в 15 років кинув навчання, повернувся додому і на цьому загальну освіту закінчив.

Пізніше ширилися чутки, що так і залишився неуком Ван Гог. Коротка біографія його свідчить про інше. У різні періоди свого життя він здобував спеціальні знання самостійно і в художніх навчальних закладах:

 • У Королівській Академії образотворчих мистецтв у Брюсселі навчався 1880 року. З цього часу починається його творча кар’єра, яка тривала недовго.
 • У Гаазі навчався живопису у відомого педагога Антона Мауве, водночас експериментував із різними техніками письма та кольором, отримуючи цікаві відтінки.
 • В Антверпені Ван Гог займався в Академії мистецтв, а також навчався майстерності в приватних школах.

Як художник Ван Гог формувався під впливом умов свого життя, що дало йому можливість вивчати твори багатьох творців. Пізніше, в паризький період, він обертався в колах імпресіоністів, які вплинули на його творчість.

Вінсент Ван Гог: діяльність, чим відомий

Довгий період становлення та пошуків власного шляху пережив Вінсент Ван Гог. Біографія його містить факти, які вказують на тісний зв’язок художника з родиною.

У їхньому роду займалися або торгівлею, або місіонерською діяльністю. Батько був пастором реформаторської церкви, а мати — із сім’ї книготорговців. У юні роки цим заняттям приділив чимало уваги Вінсент Ван Гог. Періоди ці характеризуються так:

 • З 16 років він працював у гаазькій філії великої художньо-торговельної компанії, якою володів його дядько.

Працював з інтересом і завзяттям, яке помітили. Юнака перевели у велику лондонську філію. Це дало йому можливість відвідувати музеї, галереї, працювати з творами живопису, в якому він став знавцем.

Відкривалися блискучі перспективи на цьому терені, але в життя увірвалися потрясіння, викликані першою нерозділеною закоханістю. Його перевели в головне відділення фірми в Парижі. Вінсент кидається між країнами, робота розладналася, невдовзі з цієї компанії його звільнили.

 • Ван Гог у 23 роки опинився на роздоріжжі.

Пробує працювати вчителем, помічником пастора. Інтерес до релігії приводить до місіонерської школи, але запальність і неврівноваженість не дають її закінчити.

Він вирушив місіонером у шахтарський регіон Бельгії і працював там самовіддано, влився в життя робітників, жив їхніми інтересами. Почав клопотати про поліпшення умов шахтарської праці, що не сподобалося роботодавцям, його відсторонили від роботи. Це був удар по психічному стану, який і спричинив депресію.

Відродитися після перипетій допомагає звернення до творчості. Саме в цей період Ван Гог навчається живопису, а потім їде на північ Нідерландів. У провінції він днями малює, пише пейзажі, сцени життя селян. Але картини наповнені темними відтінками, передають страждання і напруженість його світу.

У 33 роки нарешті настає найбільш плідний етап у житті художника. Він вирушає в Париж до молодшого брата Тео, який став його покровителем і підтримкою. Ван Гог продовжує вчитися в приватній художній студії, знайомиться з творчістю імпресіоністів і з ними особисто.

Молодий художник опиняється в спорідненому середовищі, на рівних з іншими бере участь у виставках. Змінюється і як живописець Ван Гог: картини його сповнюються спокоєм, деяким умиротворенням, у них переважають світлі, чисті тони.

Він продовжує посилено займатися самоосвітою, вивчає теорію кольору. Живопис його стає фактурним. Він освоює рельєфну техніку імпасто — нанесення фарб товстим шаром, динамічними мазками, що створювало тривимірний ефект.

У цей період Ван Гог створює найбільше картин — понад 200. Але приходить втома через постійне суперництво, від напружених умов життя у творчому середовищі. У Парижі він пристрастився до абсенту, що вплинуло на спотворення кольоросприйняття.

Вінсент Ван Гог: факти, особисте життя, останні роки

Від життя в столиці, яке стало нестерпним, 1888 року Ван Гог їде на південь Франції, в містечко Арль. Матеріально його підтримує Тео, надсилаючи щомісяця кошти на життя.

Південне сонце і квітучі дерева позитивно вплинули на творчу манеру художника. Він відходить від методів імпресіоністів, використовує просту техніку, що пізніше дало змогу критикам назвати його одним із перших постімпресіоністів.

Тут з’являється мета — створити братство близьких за духом художників. В Арль восени приїжджає відомий майстер Поль Гоген. Але творчий союз не склався, натомість постійні сварки часто переростали в драми:

 • Гостра суперечка 23 грудня 1888 року переросла в бійку.
 • У сутичці Ван Гог позбувся мочки вуха. Зробив це Поль Гоген чи він сам, розкаявшись, — невідомо, існують різні версії.
 • Деякі фахівці схиляються до того, що тоді вже проявилося психічне захворювання Ван Гога.

Понад рік художник проводить у лікарнях. Період лікування став плідним у його житті: майстер написав понад 150 творів, десятки малюнків та акварелей. Здебільшого це натюрморти, пейзажі, портрети. Найвідоміша картина цього часу — «Зоряна ніч», у якій мазки створюють ефект руху, турбулентності. Писав картини художник швидко — за день або навіть за дві години. Але любив повторювати, що для цього працював усе життя.

Картини викликали інтерес на виставці в Брюсселі, одну з них купили. Довго вважалося, що за життя художника було продано лише одну картину, але пізніше встановили, що їх було 14.

Усе життя молодий чоловік прагнув обзавестися сім’єю, але всі спроби закінчувалися невдачами:

 • У період життя в Лондоні він закохався в доньку господині квартири. Але почуття виявилося нерозділеним, йому відмовили. Потрясіння сильно вплинуло на його подальше життя.
 • Ще раз його почуття відкинула кузина. Але він був наполегливий, погрожував спалити руку в полум’ї свічки, що остаточно переконало батька дівчини в його психічному нездоров’ї.
 • Останню спробу створити сім’ю художник зробив у Гаазі, коли зійшовся з вуличною жінкою. Але незабаром втік від кошмару, який та створила.

Останні місяці життя, після лікарні, Ван Гог провів у містечку під Парижем. Він писав і тут, але в картинах відчувається нервовість, гнітючий стан, вони сповнені викривлених ліній і контурів. За 19 днів до смерті Ван Гог написав одне з відомих полотен — «Пшеничне поле з воронами».

Наприкінці липня 1890 року художник вирушив писати пейзаж, але повернувся звідти з раною. Як помер Ван Гог — залишилося таємницею. Вважали, що він сам вистрілив собі в груди, але куля влучила в ребро. Є версія, що в нього випадково влучив один із його приятелів-підлітків, який бавився несправним пістолетом, а художник вигороджував його. Він сам дістався до готелю, але від втрати крові помер уночі 29 липня.

Рання смерть не дала стати художнику знаменитим за життя. Але відомим став одразу після загибелі Ван Гог: фото в газетах, чутки про божевілля, виставки картин приваблювали широку публіку. Визнання прийшло пізніше, у середині ХХ століття, коли Ван Гога назвали найвидатнішим і найвпізнаванішим художником, а картини його увійшли до списків найдорожчих.

Позначки:, , , , , , ,
close