День мов народу Казахстану: дата, історія свята

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

День мов народу Казахстану став відображенням моделі міжнаціональних відносин, які історично склалися в країні. Політику миру і злагоди в РК проводять на державному рівні й закріплено законодавчо. Як з’явилося свято, коли його відзначають і що воно означає?

Дата і значення Дня мов народу Казахстану

Історично склалося, що у ХХ столітті Казахстан став рідною домівкою для мільйонів переселенців, представників понад 100 націй і народностей. Гостинні та миролюбні казахи їх прийняли, дали притулок і їжу, викликавши у відповідь почуття подяки людей, силою відірваних від своєї землі та домівок.

З моменту проголошення незалежності Казахстану належало будувати нову державу і нові суспільні відносини виходячи з такої історичної особливості. Досягти успіху в розвитку можна було тільки в умовах миру і злагоди між усіма етносами, що населяють країну.

Доктор юридичних наук, депутат мажилісу Микола Турецький підкреслює, що ключовими пріоритетами казахстанської державної політики стало зміцнення суспільної злагоди і гармонізація міжетнічних відносин. А День мов народу Казахстану став вираженням дружби, єдності, поваги до культури і мов усіх етносів, що живуть в одній державі.

Свято заснували в незалежному Казахстані 1998 року і відзначали його спочатку в третю неділю вересня. Перенесли дату святкування 2017 року, приурочивши її до дня народження видатного просвітителя Ахмета Байтурсинова. Коли відзначається День мов народу Казахстану? Сьогодні в переліку святкових дат цьому дню відведено 5 вересня.

Ахмета Байтурсинова в Казахстані шанують як «Ұлт ұстази» — ‘Учитель нації’. Він був одним з основоположників казахської лінгвістики та літературознавства, розробив основи національного мовознавства та наукової термінології, реформував казахську писемність на основі арабської графіки. Учений написав перший буквар та інші підручники казахською мовою.

Як активний учасник національного руху, Ахмет Байтурсинов зазнавав переслідувань як за царського уряду, так і за радянських часів. Пережив арешти, тюремні ув’язнення, заслання, був розстріляний 1937 року. Реабілітували його 1988 року, а в незалежному Казахстані було визнано його видатні наукові досягнення.

Мова кожного народу — це код його багатовікової історії, культури. Тому її збереження і розвиток залишається важливою умовою формування національної ідентичності та гідності. Висока мета свята Дня мов народу Казахстану — виховання любові та поваги до рідної мови, одночасно розширення знань про мови інших народів, які живуть поруч.

Шанобливе ставлення на державному рівні до культури і мов усіх етносів призвело до унікальних результатів. Представники всіх народностей країни вважають себе громадянами і патріотами Казахстану. Маючи можливість не відриватися від своєї національної культури і мови, вони з повагою ставляться до мови і культури казахів, вважають їх основою єдності в країні.

Чому з’явився і як святкують День мов народу Казахстану

У розвитку кожного етносу є дві закономірні тенденції — збереження ідентичності, самобутньої мови та культури, а також підтримання інтересу до особливостей інших народностей. У Радянському Союзі нехтували першою тенденцією, десятиліттями проводилася русифікація. Це викликало справедливий спротив усередині кожного етносу.

У Казахстані до кінця 1980-х років взяло гору прагнення користуватися рідною мовою. Відтоді стало обов’язковим вивчення казахської мови, її почали затверджувати як державну. Але водночас не утискалися і мови національних меншин, що населяють країну, зберігалися умови для їх вивчення в місцях компактного проживання етносів.

Уже в незалежній країні 1997 року було ухвалено Закон «Про мови в Республіці Казахстан». Документ стверджує права мови титульної нації та мов усіх етносів, які проживають у РК, у таких положеннях:

  • Державна мова в країні — казахська. На ній побудовано законодавство країни, ведеться судочинство, діловодство в усіх державних установах. Обов’язок кожного громадянина країни — володіти державною мовою, найважливішим фактором консолідації народу.
  • Російська мова вживається в державних органах і місцевому самоврядуванні поряд із казахською. Вона ще залишається мовою міжнаціонального спілкування. Але стратегічною метою стало зробити казахську мовою спілкування етносів у країні.
  • Представники інших народностей мають право користуватися рідною мовою і вільно обирати мову спілкування. Свою рідну мову вони мають право використовувати у вихованні, навчанні, у творчості. Турбота держави — забезпечити необхідні умови для цього.

Ця політика успішно здійснюється. У РК видаються газети і є радіо- і телепередачі низкою національних мов. У національних школах ведеться навчання узбецькою, таджицькою, уйгурською, німецькою, українською мовами. Додатково в навчальних закладах і недільних школах вивчають мови інших національностей. На державному рівні заохочується триєдність мов, вважається важливим оволодіння англійською як мовою міжнародного спілкування.

Виразом національної політики, що проводиться державою, стало свято, засноване 1998 року, — День мов народу Казахстану. Широкомасштабна подія не обходиться одним днем, тематичні заходи виливаються в тижні, декади, місячники.

Які заходи проводяться до Дня мов народу Казахстану? Головні організатори урочистостей — Міністерство культури та Асоціація народу Казахстану. У країні зазвичай проходить фестиваль мов, у рамках якого проводять найрізноманітніші заходи:

  • Конкурси на знання державної та інших мов.
  • Конкурси творів.
  • Круглі столи та наукові конференції, присвячені проблемам розвитку мов.
  • Телемарафони, в яких фахівці і глядачі обговорюють, як розвивається державна мова.

Активну участь у святкових заходах беруть етнічні культурні центри. Яскравим вираженням єдності та дружби всіх народів Казахстану стають святкові концерти.

Казахи в усіх історичних перипетіях зберегли свою мову, на рубежі століть вона стала основним символом незалежності. Поряд із цим у країні створено успішну модель міжнаціонального миру і злагоди. Її торжеством став День мов народу Казахстану.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

You may also like

Как правильно использовать пушер

Привітання з днем народження внучці від дідуся і бабусі українською

Привітання з днем народження Віталія

Привітання з днем народження військового

Привітання з днем народження Василя

Привітання з днем народження в прозі своїми словами 2023

Позначки:, , , , , ,
close