Бордетеллез у собак

Хвороб інфекційної природи, що вражають домашніх чотириногих, є велика кількість. Одним з висококонтагіозних хвороб, що провокують великі зміни в організмі, вважається бордетеллез.

Хвороба спровокована патогенними бактеріальними мікроорганізмами, вражає не тільки домашніх собак і кішок, але також свиней, гризунів і людини. Подразником бордетеллеза вважається грамнегативна бактерія з роду коків-Bordetella bronchiseptica.

Схильні до захворювання всі собаки, але найбільшу небезпеку бордетеллез представляє для цуценят у віці до 12 місяців. При інфікуванні організму молодого собаки, патогени провокують у багатьох випадках розвиток процесів запалення в легеневих структурах.

Захворіла тварина, без яскраво вираженої клінічної картини, вважається джерелом зараження, виділяючи збудника в що знаходиться навколо середу, але в мінімальних кількостях. Головне джерело зараження-хворі тварини з вираженою симптоматикою. Хвороба поширюється поряд з виділеннями з респіраторного тракту.

Як відбувається інфікування бордетеллезом собаки

Захворювання інфекційного типу-бордетеллез, відноситься до хвороб, які провокують розвиток розплідникового кашлю. Основна локалізація бордетелл-респіраторний тракт, як знаходяться знизу, так і верхні відділи. Уражаються не тільки верхня частина, а й легеневі структури, провокуючи розвиток порушень в диханні, кашлю і задишки.

Патогенний мікроорганізм, що провокує розвиток захворювання-Bordetella bronchiseptica. Схильні до інфікування всі собаки, незалежно від породної схильності, статі або віку. Але найбільш чутливі до бордетеллезу невеликі цуценята у віці до 1 року.

Головне джерело інфекції-хворі тварини. Безсимптомні носії бордетеллеза також служать джерелом захворювання, виділяючи збудника в що знаходиться навколо середу поряд з мокротою і секретом шляхів дихання.

Факторами, що провокують швидке поширення захворювання серед собак, вважаються:

  • неправильні умови утримання-дуже велика кількість тварин на невеликій території (скупченість, що спостерігається в розплідниках);
  • ввезення тварин, які не пройшли обов’язковий карантинний контроль, в розплідник;
  • транспортування тварин на значні відстані (зменшується імунний захист на тлі стресу);
  • відвідування конкурсів і виставок.

Патогенний бактеріальний мікроорганізм виділяється з організму носія поряд із закінченнями з носових ходів. Базовий шлях передачі інфекції-повітряно-крапельний.

Доведено, що бордетеллез передається між різними видами, наприклад, від собаки до кішки і навпаки.

Зниження імунного захисту вважають вирішальним фактором, що впливає на розвиток патогенних бактерій в організмі собаки. Часто основою зниження властивостей захисного характеру організму стає раптовий перепад показників температури в зовнішньому середовищі, переохолодження організму і протяги. Ветеринарні фахівці відзначають, що частіше діагностується бордетеллез власне в період настання холодів – осінь і зима.

Механізм розвитку бордетельозу звичайний для бактеріальних інфекцій, що вражають респіраторний тракт. Потрапляючи в верхні дихальні шляхи, патогенні мікроорганізми фіксуються до війчастим клітинам за допомогою нестандартних виростів, розміщених на оболонці бактерії. Місцеві захисні сили організму пригнічуються на тлі токсинів, активно продукуються бордетеллами. Однаково з цим відбувається припинення активності миготливого епітелію, порушується процес фагоцитозу. Уражені тканини припиняють противитися токсинів, що виробляються бактеріями, що призводить до розвитку нестандартного кашлю, званого розплідникових. На тлі ураження бордетеллезом, розвивається запалення слизових оболонок трахеї і бронхіального дерева.

Симптоми бордетельозу у собаки

Проникаючи в чутливий організм собаки, патогени не відразу починають висловлювати власну активність. Період від моменту проникнення бактерій в організм тварини до виникнення перших клінічних ознак може становити від декількох діб до 3 тижнів. Протікати бордетеллез може в 3 формах – гострої, підгострій і хронічної.

На перших кроках розвитку захворювання, тварина стає млявим, втрачає апетит. Згодом з’являються чхання і багате виділення слизового ексудату з носових ходів. Далі починає виникати кашель, сильний і надривний з виділенням мокротиння. Тварина пригнічена, підвищуються показники температури тіла до 41 градуса.

Напади кашлю при бордетеллезе у собаки посилюються, як тільки тварина робить спроби встати або здійснити рух. У зв’язку з цим підсвідомо, вихованець намагається максимально спокійно себе вести, піднімаючись на поклик власника з великим небажанням.

Невеликі цуценята, заражені бордетеллезом, швидко втрачають життєві сили, відмовляються від їжі, з’являється запалення легенів. При відсутності своєчасної допомоги з боку ветеринарних фахівців, цуценя чекає смертельний результат.

Хронічна форма патології, на відміну від гострої, відрізняється нежиттю і ознаками кон’юнктивіту. Тварина довго відмовляється від їжі, зустрічається чхання і сильний кашель. Температура тіла може бути підвищена, а при проведенні пальпації відзначається збільшення в розмірах регіонарних підщелепних лімфовузлів.

Протягом 20 днів як тільки улюбленець перехворів бордетеллезом, він залишається носієм інфекції, представляючи небезпеку для власних родичів.

З метою постановки точного діагнозу, слід звернутися за допомогою до ветеринарної клініки. Діагностика полягає в зборі анамнезу, аналіз епізоотичної ситуації в регіоні проживання, ознак прояву патології.

Обов’язково слід проводити диференційний діагноз, що виключає розвиток у собаки мікоплазмозу, герпесвірусу, пастерельозу або грипу.

Лікування бордетельозу у собак

При підтвердженні діагнозу, захворіла тварина слід ізолювати від інших собак або кішок. Призначається харчування на дієтичній основі – легкозасвоювані корми з великим вмістом вітамінно-мінеральних комплексів.

Особливу роль в терапії бордетеллеза грає збільшення імунних сил. Експерти радять введення імуномодулюючих препаратів (Імунофан, Риботан), вітамінних комплексів і імуностимулюючих речовин (Катозал, Вітазал).

Для лікування бактеріальної інфекції призначається курс антибіотиків. Тривалість і дозування препаратів визначає ветеринар. Застосовуються протимікробні засоби цефалоспоринового ряду. Симптоматичне лікування кашлю виконується за допомогою відхаркувальних препаратів – наприклад, Амброксол.

Профілактика розвитку бордетеллеза серед собак, повинна проводитися однаково з протидією до інших захворювань. Доводиться стежити за правилами утримання тварин, не допускати скупченості. Будь-яка тварина, яке беруть з розплідника або ж везуть туди, зобов’язана піддаватися ретельному дослідженню і карантинних заходів.

У ветеринарії є ряд вакцин, що дозволяють попереджати розвиток бордетеллеза у собак. Тим більше це важливо для регіонів з неблагополучною епізоотичною ситуацією.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close