Бронхопневмонія у собак

Патології системи дихання у собак діагностуються у ветеринарній медицині дуже часто. Одним з часто діагностуються хвороб вважається бронхопневмонія. Це процес запального характеру, що локалізується в області бронхіального дерева і альвеолах легенів.

Специфічною особливістю вважається виникнення серозно-слизового ексудату, у якого в складі знаходяться клітини епітелію, частинки плазми крові і структурних елементів крові.

Патологія має сезонну особливість, і діагностується частіше восени і взимку. Схильні до бронхопневмонії тварини зі слабкою імунним захистом, а ще невеликі цуценята і старі собаки.

Причини появи

Бронхопневмонія у собак має ряд синонімів. Вогнищева пневмонія, катаральна і неспецифічна – це все назви одного і того ж патологічного процесу. Захворювання відрізняється розвитком процесу запалення в області бронхіального дерева з залученням альвеол (структурних одиниць легких).

Супроводжується бронхопневмонія утворенням нестандартного слизового ексудату, що заповнює просвіт бронх і альвеол. У переважній більшості випадків катаральна пневмонія знаходиться у цуценят.

Конкретного фактора впливає на розвиток процесу запального характеру не виявлено. Це хвороба розвивається при сукупності декількох патологічних факторів. Факторами, що сприяють розвитку осередкової пневмонії, вважаються:

 • вигул тварини в холодний період року і велике переохолодження собаки;
 • купання в річках і озерах з холодною водою;
 • знаходження собаки на протягах;
 • висока вологість в приміщенні, де міститься собака;
 • неналежні умови утримання вихованця (холодна підлога на цементній основі у вольєрі, бактеріальна обсіменіння повітря і приміщення, згодовування замороженого м’яса, дача холодної води).

Спровокувати падіння захисних сил організму і як наслідок розвиток процесу запалення знизу респіраторного тракту, можуть невірно складений раціон (дефіцит потрібних вітамінних речовин, особливо ретинолу і аскорбінової кислоти), відсутність достатнього надходження променів ультрафіолету, погана Гарт організму цуценя.

Зниження природної резистентності організму призводить до того, що патогенна бактеріальна мікрофлора, грибки і віруси проникаючи в респіраторний тракт не зустрічають належного опору. Різні аденовіруси, мікоплазми, стафілококова і стрептококова хвороба, розмножуються, вражаючи всю систему дихання, провокуючи розвиток запалення.

Вторинний тип осередкової пневмонії у собаки здатний розвинутися в результаті складнощів на тлі вад міокарда, процесів запалення плевральної оболонки і бронхіального дерева. Основою розвитку вторинної бронхопневмонії можуть стати інфекційні патології-чума м’ясоїдних, парагрип або колібактеріоз.

Симптоми у собак

Бронхопневмонія у собаки протікає в декількох формах. Розрізняють гостру, підгостру і затяжну форму осередкової пневмонії. Загальний базовий ознака розвитку патологічного процесу-раптове пригнічення стану собаки. Діагностуються гарячкові стану з підвищенням показників температури тіла на 1.5-2 градуси. Тварина слабка, відмовляється їсти.

У запущених випадках при бронхопневмонії, собака може відмовлятися не тільки від їжі, але і води. Через 48-72 години після початку прояву перших симптомів гострої форми катаральної пневмонії, з’являються відмінні ознаки ураження нижньої частини респіраторного тракту. Основними симптомами вважаються:

  ;

 • порушення процесу дихання( утруднене дихання і задишка); серозного або катарального ексудату;
 • сильні хрипи в процеси дихання, що локалізуються в області бронхів і легеневих структур.

Спочатку хрипи сухі, з часом стають вологими. У великих порід собак на увазі їх розмірів, при здійсненні перкусії виходить виявити розмиття природного кордону легких (добре простежується притуплення звуку в місці розташування передньої долі ураженої легені).

Підгостра форма бронхопневмонії відрізняється довгим наростанням симптоматики. В середньому, від початку патологічного процесу до виражених ознак захворювання може пройти від 14 днів до одного місяця. Гарячкові стану переміщається типу. Пригнічення може збільшуватися, а потім самостійно проходити. Собака себе почуває добре, потім погано, а потім знову нормально.

На відміну від гострої форми бронхопневмонії, при підгострому типі патології кашель нападоподібний. Через те що, що процес набагато тривалий, ексудат, що виділяється з носових ходів, носить гнійний серозно-слизовий характер. Цуценята з бронхопневмонією, гірше їдять, дуже швидко втрачають у вазі, істотно відстають у рості і загальному розвитку.

У тварин у віці і маленьких цуценят, діагностують частіше і затяжну форму осередкової пневмонії. Ця форма патології відрізняється наступними ознаками:

 • різке зменшення маси тіла;
 • порушення загального стану вовняного покриву (шерсть тьмяна і скуйовджена);
 • покриви шкіри втрачають природну пластичність;
 • з’являється лупа.

При хронічній формі бронхопневмонії у собаки з’являється нападоподібний болісний кашель, що виділяється власною тривалістю. При цьому основна частина легеневих структур і бронхіального дерева залучена в процес запалення. В ході патології альвеолярні тканини заміщуються сполучно-тканинними структурами.

Згодом хронічна форма бронхопневмонії відрізняється утворенням ділянок емфізематозного типу в легенях. Збільшується симптоматика недостатності серця і судин, з’являються розлади в роботі травного тракту, печінки і нирках. Дуже часто хронічна форма осередкової пневмонії супроводжується недокрів’ям і захворюваннями покриву шкіри.

В аналізі крові відзначають лейкоцитоз нейтрофільного типу, моноцитоз і зниження каталазної активності. Рентгенологічне дослідження, що проводиться при діагностиці, дає можливість візуалізувати зміни в місці розташування верхівкових і серцевих часток легенів. У переважній більшості клінічних випадків межа серця залишається непоміченою, а контури реберних кісток в області поразки візуалізуються не чітко.

Методи діагностики та лікування тварини

При появі відмінних симптомів порушень в роботі системи дихання, володар повинен показати собаку кваліфікованому ветлікаря і не займатися самолікуванням. Дуже і дуже небезпечно давати жарознижуючі та протимікробні засоби тварині без призначення лікаря.

При зверненні до ветеринарної лікарні хворому тварині призначать ряд діагностичних досліджень. І виключно на підставі отриманих даних ветеринар розробить індивідуальну схему лікування з урахуванням всіх особливостей. В ході діагностики потрібно проведення забору слизу з області трахеї, а ще частинок тканини з уражених легенів. Призначається бронхографія і дослідження витікань з носа.

Важливо проведення диференціальної діагностики. Бронхопневмонію слід відрізняти від подібних небезпечних інфекційних хвороб як:

 • пастерельоз; ;
 • інфекційний ринотрахеїт;;.

Диференціальна діагностика допомагає виявити хвороби неінфекційної етіології, наприклад ларингіт, плеврит, набряк легеневих структур.

Лікування бронхопневмонії діагностованою ветлікарем передбачає всеосяжний підхід. В основному, основою осередкового запалення легенів у собак, ставати патогенна бактеріальна мікрофлора.

Тому основу лікування складають антибіотики великого спектру дії, а ще протимікробні засоби групи сульфаніламідів і цефалоспоринів. Обов’язково призначаються вітамінні і мінеральні комплекси, а ще бронхолітики.

Хвору собаку потрібно водити на фізіопроцедури, що має виражений лікувальний ефект при боротьбі з бронхопневмонією. Призначаються обігрівання лампою Солюкс, використовуються опромінення лампою з ультрафіолетом, а ще аероіонізація.

Відхаркувальні засоби, що призначаються собакам при бронхопневмонії, містять рослинні екстракти. Хорошим розріджує слиз і сприяє його виведенню з бронхіального дерева властивістю, мають насіння анісу і кмину. Застосовуються також ягоди ялівцю, висушені ягоди малини, липовий цвіт.

Дозування і тривалість терапії фармакологічними хімічними препаратами визначає ветлікар на підставі отриманих даних в ході діагностики та аналізу загального стану тварини. Сильний надривний кашель у собак, що заподіює тварині біль, лікують шляхом призначення бронхолитиков.

Про бщій прогноз залежить від ступеня занедбаності патологічного процесу і залученості в нього інших органів і систем.

Собаки у віці і невеликі цуценята хворіють бронхопневмонією частіше, ніж дорослі тварини. Лікування у цуценят і старих собак має бути комплексним, спрямованим на швидке відновлення захисних сил організму. Виключно при нормальній імунного захисту прогноз одужання буде сприятливим.

Важливо систематично проводити огляд у ветлікаря після лікування. Це дасть можливість контролювати процес регенерації тканин системи дихання і всіх процесів в загальному.

Профілактика захворювання

редотвратіть розвиток у улюбленця бронхопневмонії – завдання під силу власника. Як попередження будь-яких хвороб простудного характеру потрібно дотримуватися ряду правил. Перш за все, доведеться проводити загартовування цуценя, почавши з самого раннього періоду. Важливо стежити за тим, що тварина не переохолоджувалася, не піддавалося довгому впливу холодних температур.

Якщо собака міститься у вольєрі, володар повинен потурбуватися про те, щоб підлога була максимально утеплений (настил з дощок поверх цементу), будка була теплою і не піддалася впливу вітру. Основним пунктом попередження вважається-актуальна дегельмінтизація і вакцинація вихованця. Комплекс заходів щодо запобігання інфекційних хвороб, дасть можливість зменшити небезпеки розвитку процесів запалення в респіраторному тракті тварини.

Профілактика більшості хвороб, не тільки бронхопневмонії, базується на правильному харчуванні.

Правильний раціон в якому є всі корисні вітаміни, мінерали та нутрієнти, дає можливість закріпити імунітет. Зі свого боку природний захист організму буде працювати злагоджено, не допускаючи можливості розвитку вогнищ запалення, вчасно адекватно реагуючи на зовнішній подразник.

При будь-яких змінах в стані собаки (пригнічення, вибірковий або повна відмова від корму, байдужість і млявість), слід звернутися до лікаря.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close