Као мані

Као мані - Ветеринар

Кішки као мані, щойно з’явившись у вільному продажу, встигли стати справжнім хітом серед багатих і знаменитих заводчиків. Довгий час ця порода була повністю закрита від вільного продажу і залишалася доступною лише обраним представникам тайської аристократії.

Као мані - Ветеринар

У Таїланді таких тварин і зараз цінують неймовірно високо, всього близько 100 чистопородних кішок перебуває в племінному розведенні. За межами країни чисельність поголів’я також не дуже висока — близько 200 особин — що робить породу однією з найдорожчих на планеті.

Khao Manee дуже часто називають також хао мані або кішками з алмазними очима. Білі тварини володіють царственою грацією і унікальними зовнішніми даними. Головні особливості цієї породи кішок пов’язані з різноманітним кольором очей. Плюс до цього, вони володіють високим інтелектом, особливо добре соціалізовані і можуть прикрасити власною присутністю найпредставницькіший інтер’єр.

Опис

Перед тим як вивчити опис зовнішності тайських котів као мані, необхідно зануритися в історію їхнього походження. Вперше згадка про білих кішок з Таїланду зустрічається в національній літературі ще в 1350 роках. Порода у власному сучасному варіанті була визнана фелінологами з TICA в 2009 році, а до виставок її допустили в 2012 році. Причому фахівці інших популярних організацій, як і раніше, не готові погодиться као мані через її нечисленність.

Значний час — понад сім століть поспіль — єдиним заводчиком породи “діамантове око” був тайський двір короля. Саме цей фактор, як вважають професіонали, дозволив зберегти чистоту крові. Тварин розводили всередині популяції, фактично без домішки свіжих кровей.

За межі країни чистокровні као мані потрапили тільки в двадцять першому столітті, перших особин було вивезено в Америці, і вже там, завдяки ентузіастам, вони здобули велику популярність.

Цікаво, що перша або районна назва породи звучала, як Khao Plort — вся біла. Передбачається, що у виведенні тварин з дуже білим забарвленням були використані сіамські кішки колора сіл-пойнт, які в разі суміщення з домашніми непородистими тваринами можуть давати таке потомство. Крім того, у кошенят, отриманих під час подібного схрещування, трапляється гетерохромія — генетична аномалія, що забезпечує тваринам наявність очей різних кольорів.

Особливості складання

Као мані — не дуже великі представники сімейства котячих. Дорослі коти доростають до п’яти кілограмів, кішки — до 3,6 кг за висоти в холці 25-30 см. Мускулатура тварини особливо добре розвинена, форми тіла витягнуті, спина пряма, груди набагато ширші, ніж у сіамських побратимів. Для східної породи в као мані доволі міцні та короткі лапи — вони не вирізняються дуже великою витонченістю, свідчать про міцність і міцність статури. На кінцівках розміщені однорідно пофарбовані подушечки лап, без прояву плямистості.

Хвіст у кішок середньої довжини, рухливий. При активному переміщенні він допомагає тварині фланувати і виконувати найризикованіші стрибки і кульбіти. Забарвлення шерсті тварини виключно біле, шубка щільна, гладка, шовковиста, з мінімальною кількістю підшерстя.

У маленького кошеняти і підлітка до року на голові спостерігається присутність невеликої темної плями, яка до року має повністю зникнути.

Голова кішки породи као мані клиноподібна, має форму, специфічну для всіх східних представників сімейства котячих. Лінія вилиць висока, з легким заокругленням, у молодих тварин щоки можуть бути трохи щільними, у міру дорослішання ця відмінна риса вимальовується яскравіше. Область, що розташувалася під вусами, яскраво виражається, ніс із чітким стопом, опуклий на переніссі, лоб широкий, що надає кішці солідності. Сильно розставлені великі вуха злегка опушені, розміщені вертикально.

На спеціальну увагу фелінологів і просто шанувальників породи заслуговують очі кішок као мані. Великі, з мигдалеподібним розрізом, вони мають відмітний відблиск, схожий із сяйвом діамантів. Якщо у тварини одноколірна райдужна оболонка, вона має блакитний відтінок.

Прояв гетерохромії також вважається вірною ознакою чистопородного розведення. При різному кольорі райдужної оболонки одне око блакитне, друге зазвичай має зелений або жовтий колір.

До участі у виставках кошенята і дорослі као мані допускаються тільки в рамках заходів, що проводяться TICA. Тут оцінюють екстер’єр чистопородних тварин, виявляють їхній потенціал, як виробників. До племінного браку породи відносять:

 • поява мідного відтінку очей;
 • косоокість;
 • недорозвиненість підборіддя частини;
 • деформація хвостової частини (злами, неправильний напрямок росту);
 • вставки іншого кольору на поверхні білої шубки;
 • зайва елегантність складання тіла;
 • безмірно маленький розмір вух або очей;
 • прояв агресії в характері.

Особливості характеру

Кіт породи као мані — чудовий компаньйон для людини, яка потребує приємного товариства. Доброзичлива тварина не агресивна, легко освоює важливі правила поведінки і навіть може навчитися найрізноманітніших трюків. Високий інтелект у комбінуванні з товариськістю дає можливість кішкам цієї породи легко шукати спільну мову з дітьми. Непогано ладнають као мані з іншими вихованцями.

Важливо пам’ятати про те, що порода відрізняється соціальною активністю — у неї високі потреби в контакті, іграх, турботі людини. Тварина буквально ходить за господарем по п’ятах, крім того, їй властива “балакучість” — діапазон звуків, що видаються, може здивувати людей, знайомих зі східними кішками лише за мовчазними сіамцями.

Їх називають ідеальним вибором для тих, хто ніколи раніше не мав тварин — звикнути до ролі господаря в цьому варіанті буде дуже легко.

Якщо представнику породи као мані доведеться довго залишатися на самоті, заводчики рекомендують брати їм у компанію другого кота або кішку. У цьому варіанті тварина не буде сумувати, висловлювати ознаки деструктивної поведінки або впадати в агресію. Важливо взяти до уваги, що тайські королівські коти мають гучний пронизливий голос і не соромляться заявляти про власні потреби. Для людей, не схильних до діалогу з вихованцем, аналогічний момент у контакті з кішкою може бути проблемою.

Як підібрати?

Кошенята као мані — представники унікальної породи, що володіють певним набором зовнішніх ознак. Абсолютно не будь-яка тварина з білим забарвленням і очима різних кольорів належить до цього унікального виду. Завдяки цьому під час купівлі та виборі дитини не поспішайте. Не варто вірити обіцянкам продажу кошеняти з російського розплідника або з території колишніх радянських республік. Порода настільки мала, що ледь налічує 200-300 великих особин.

Розплідники і заводчики као мані сьогодні є тільки в Америці, Англії, Іспанії, Таїланді. Найпопулярніші з них — Odyssey, Nova, WhiteGemCattery.

При цьому ціна однієї породистої тварини становить не менше 900-2000 доларів залежно від фенотипу, особливостей, віку вихованця.

Як визначити здорових кошенят при підборі та купівлі? Перш за все, необхідно дивитися на стан пухнастої шубки. На білій поверхні не повинно бути жовтих або контрастних темних, кольорових плям. Зовнішність тварини не відрізняється в дорослому і дитячому віці, лише шерсть має більш пухнастий, розпатланий вигляд. У міру дорослішання шерсть стає гладкою і досить щільною.

Очі та вуха — важливі показники здоров’я кошеняти. Тварина не повинна мати слідів гнійних виділень на мордочці, шерсть біля очей залишається білою. Внутрішня частина вушної раковини — ще одна вагома ознака. Сліди забруднень, виразки, чорні цятки, розчесані ранки говорять про наявність проблем. Також, при виборі кошеняти као мані необхідно стежити:

 • за особливостями шерстного покриву — він повинен бути блискучим, гнучким, здоровим і чистим;
 • станом травних органів — запалений, напружений животик, прояв хвилювання при промацуванні є тривожним симптомом;
 • відсутністю ознак застуди — чхання, кашлю, виділень із носа;
 • проявами активності — дитина має бути веселою, грайливою, цікавою;
 • відсутністю аномалій слуху — кошеня має реагувати на поклик, реагувати на присвоєну йому кличку;
 • наявністю прищеплених гігієнічних здібностей — до моменту переїзду в новий дім вихованець має вміти користуватися туалетом, самостійно вмиватися.

Не поспішайте з відлученням вихованця від матері. Малюки као мані цілком успішно підлаштовуються в новобудові після досягнення тримісячного віку. Важливо взяти до уваги, що під час купівлі у фізичних осіб (поза розплідниками) слід вимагати генетичне підтвердження приналежності кошеняти до цієї породи — інших варіантів довести чистоту крові не існує.

Як назвати?

Вибір імені для кішки као мані — серйозне завдання. Зрозуміло, в розпліднику або у заводчика тварина, найімовірніше, вже отримає гучну і пафосну кличку для представлення на виставках. Але вдома звати вихованця повним ім’ям не дуже зручно. Серед варіантів імен для королівського тайця можна розглянути такі доступні версії.

 • За іменами відомих тайських особистостей — Ванесси Мей, Тайгера Вудса або одним із популярних у країні варіантів. Для дівчаток можна порадити варіанти Суда (означає “дама”), Ваніда (“дівчинка”), Бунсі (красуня, гідна пошани), Тасані (“красиві очі”). Для хлопчиків імена будуть більш мужніми — К’єт або “честь”, Наронг (“переможець”).
 • За географічними топонімами. Самуї, Сурін, Мун, Пінг — прізвиська, що легко запам’ятовуються і здатні виділити історичне походження породи.
 • З урахуванням особливостей зовнішності. Можна назвати тварину Даймонд — діамант, Сноуї, Азур (для блакитнооких кішок), Скай.
 • Виходячи з особливостей характеру. Світі, Санні, Міссі підійдуть для кішечок. Стронг, Тандер, Хіро — для хлопчиків.

Вибір імені впливає на характер вихованця — з цим погодиться будь-який заводчик. Завдяки цьому варто давати кінцеве домашнє прізвисько, тільки поговоривши з кошеням і визначивши його індивідуальні лінії.

Зміст

Звиклі до королівського рівня зручностей і виділяються великою ціною, кішки као мані і зараз проживають в умовах дуже високої комфортності. Вихованці дуже добре підлаштовуються до життя у квартирі в місті або власному будинку, завжди показують доброзичливість до людей. Але активна і рухлива тварина потребує розваг. Зазвичай, в цій якості виступають різноманітні іграшки, а ще гілки дерев, що імітують дику природу, по яких можна скакати, лежанки, закріплені на висоті, кігтеточки з різними ярусами висоти.

Необхідно знати, що порода кішок као мані належить до категорії тварин, яким не потрібен вільний вигул. Виведені в палацових покоях, вони віддають перевагу домашньому комфорту і затишку будь-яким іншим варіантам проведення часу. Варто захищати улюбленця і від довгого контакту з сонцем. Для кішок з білою шерстю і чутливою шкірою ультрафіолетове випромінювання згубне, може призвести до утворення опіків.

Необхідно постійно оглядати незахищені ділянки шкіри вихованця, щоб вчасно виявити можливі ознаки несприятливого впливу.

Під час вибору лежанки необхідно орієнтуватися на характер тварини. Коти частіше віддають перевагу відкритим кошикам з високими бортами, з яких їм зручно оглядати весь будинок. Кішечка може вибрати індивідуальний притулок у вигляді будиночка або лежанки, оснащеної на висоті. Для відправлення гігієнічних потреб бажано купити для тварини лоток із бортами заввишки понад 6 см.

Щоб зберегти шерсть вихованця білою, досвідчені заводчики пропонують застосовувати автономний туалет у вигляді короба, доповненого змінними касетами.

Харчування

У питаннях харчування кішки породи као мані відносно невибагливі. Для них рекомендується купувати готовий раціон суперпреміум класу, що дає можливість дати тварині всі корисні вітаміни, мінерали та поживні речовини. Као мані не схильні до ожиріння, дорослих тварин прийнято годувати до 2-ох разів протягом 24 годин.

Під час вибору справжнього меню перевагу завжди необхідно віддавати збалансованому набору продуктів з нежирним білим м’ясом, субпродуктами, злаками, овочами і кисломолочною продукцією.

За рекомендацією ветлікаря можна давати додаткові мінеральні та добавки вітамінів.

Гігієна

Кішки породи као мані — досить охайні тварини, що мають добре розвинені гігієнічні здібності. У тварин відсутній насичений підшерсток, тому вони не вимагають делікатного і постійного вичісування. Дуже просто придбати прогумовані щітки і видаляти відмерлі волоски щотижня. Кішки дуже прихильно ставляться до цієї процедури, і, взагалі, люблять перебувати поруч із господарем.

Водні процедури кішкам као мані необхідні не дуже часто. У своїй більшості, тварина впорається з очищенням шубки самостійно. Однак якщо білизна померкла, варто піддати примхливого тайця купанню.

Для догляду краще застосовувати спеціалізовані шампуні, що допомагають боротися з жовтизною і м’яко очищають шерсть, не викликаючи алергічної реакції.

Очищення вушних раковин — досить делікатне питання. Його проводять постійно за допомогою м’якого тампона або спеціальної гігієнічної серветки. Замість зачіски кігтів, тварину краще привчити користуватися спеціальною точилкою — тоді сточування ороговілого шару не стане травматичною процедурою.

Можливі хвороби

Кішки као мані, що виділяються чистим дуже білим відтінком шерсті, показують середню життєву тривалість у 10-12 років. Але генетичні особливості породи додають в її утримання деякі особливості. Якщо, наприклад, йдеться про ризики виявлення захворювань в онкології, ці кішки перебувають у перших рядах. Власникам білої шерсті необхідно уникати довгих контактів із променями сонця. Під час зорового контролю за здоров’ям тварини необхідно дивитися на області, найменш густо вкриті волосками — вуха, голову.

Ще один важливий фактор — великі ризики розвитку глухоти . Альбіноси, а ще блакитноокі кішки з білою шерстю класично схильні до цього дефекту. До 35% тварин вибраковується власне через відсутність слуху.

Ще один спадковий фактор — схильність до розвитку запалень ясен. для того, щоб не допустити проблем, які можуть з’явиться, слід проводити регулярний ветеринарний контроль, забезпечувати перевірку стану організму тварини в лікаря в разі виявлення каменя на зубах, зміни кольору емалі, кров’яних виділень у ротовій порожнині.

Позначки:, ,
close