Психологія котів: корисна інформація про поведінку

Психологія котів: корисна інформація про поведінку - Ветеринар

Хто тримає котів регулярно, живе в їхній присутності з самого дитинства, знає все про звички таких тварин і може багато чого розповісти про них навіть краще за фахівця. Ті, хто не так давно вирішили пов’язати власне життя з кішками, знаходять, що тваринами важко керувати, складно домовитися й узагалі, важко зрозуміти, хто в домі господар — кішка чи людина.

Психологія котів: корисна інформація про поведінку - Ветеринар

Раптово починаєш розуміти, що кішка спить не у власному ліжечку, а в хазяйському, годування проходить не так, як було заплановано. Тварина сама привчила господаря власними примхами давати їжу, яку їй хочеться. Поспостерігавши за улюбленцем, доходиш висновку, що жити з ним необхідно у взаємній повазі, не грати за його правилами, але й не нав’язувати власні, придивлятися, вивчати й розуміти одне одного. Щоб спільне життя проходило успішніше, звернемося до психології кішок, розповімо, що можуть означати різні форми поведінки домашнього вихованця.

Про що говорить хвіст?

Існує вислів “тримати хвіст пістолетом”, іншими словами — піднятим догори. Так кажуть, коли налаштовують на позитив. Ситуація, підглянута у кішок — якщо вони розгулюють квартирою з піднятим догори хвостом, значить, усім задоволені. Наразі з ними легко спілкуватися, вони приймають ласку, за бажання, можуть зіграти з господарем.

Хвіст, що смикається, повинен насторожити власника, оскільки відображає прояв невдоволення, говорить про те, що кіт нервує. Якщо в цей момент сунутися до тварини з власними ласками, можна стикнутися з агресією.

Якщо у кота зменшуються м’язи біля самої основи хвоста, викликаючи його посмикування, він нервує і щоразу вилизується, найімовірніше, у нього нервове перенапруження.

Необхідно ненастирливо приділяти йому багато уваги, а в разі запущеної ситуації звернутися до ветеринара, який призначить заспокійливі засоби.

Якщо кіт присідає і підтискає хвіст, приховуючи його між лап, значить, він сильно наляканий. Таку позу можна спостерігати, коли тварини з’ясовують між собою стосунки, і панівний кіт вводить опонента в стан ступору.

Є й більш серйозні причини, що змушують вихованця підтискати хвіст — вони відносяться до захворювань. Якщо кішка в лежачому положенні підтискає хвіст, тремтить і не може встати, найімовірніше, у неї цукровий діабет, що супроводжується судомами. Тварину негайно необхідно вести до ветеринара.

Піджатий хвіст, нервова поведінка і неможливість сісти може вказувати на травму в тазостегновій зоні або в області хребта. У цьому випадку ветеринар також потрібен.

Для чого кіт вигинає спину?

Вигнута спина зі здибленою шерстю, що стирчить загривком і розпушеним хвостом говорить про сильний переляк тварини. У цей момент її не можна чіпати, у стані стресу кішка може вдарити, випустивши кігті або вкусити. Краще відійти в сторону і ласкавим голосом її заспокоїти. Спробувати зрозуміти джерело переляку і прибрати його. Кішка може злякатися невідомої речі, побаченої в несподіваному місці, або господаря, одягненого в довгий незвичний халат. Коли вона зрозуміє, що це господар, потроху заспокоїться.

Невеликі кошенята іноді, граючись, вигинають спину, здиблюють шерсть і при цьому стрибають боком.

Вуха — індикатор поведінки

Два невеликих вуха можуть розповісти про настрій кішки, необхідно тільки подивитися за ними. Прямі та відкриті говорять про повний спокій і відчуженість від того, що відбувається. Якщо в такий момент звернутися до улюбленця з флегматичним характером, він проявить повну апатію, навіть голови не поверне в бік господаря, але одне вухо все таки поверне — природна цікавість змусить.

Якщо у кішки вуха щільно притиснуті до голови, зіниці розширені, а вона сама стиснулася, наче пружина, — тварина перебуває в позі крайнього роздратування і злості. Краще відійти вбік і почекати, поки вона заспокоїться.

Вуха, розгорнуті назад, надають завзяття вихованця — він хоче і готовий грати, наздоганяти, ховатися. Простіше кажучи, полювати.

Котячі звички

Часто можна помітити, як кішка ласкаво треться об ноги або різні предмети, в даний момент вона залишає запах. Власними феромонами відмічає людину, меблі, одяг. Особливо нові речі або одяг, в якому прийшли з вулиці, оскільки він має чужі запахи. Тварині обов’язково необхідно зробити їх “власними”. Кішка також ласкаво треться об ноги на знак прояву власних почуттів.

Ще одна котяча звичка — перекочування на спину животом догори. Це буває з певних причин: власний живіт вона підставляє тільки тому, кому беззастережно довіряє, водночас муркоче і дає можливість себе гладити. На спину кішка може впасти і в разі захисту.

У подібні моменти вона поводиться загрозливо, виставляючи вперед лапи з відкритими кігтями.

Пильний погляд нерухомої тварини

Затяжний погляд говорить про прохання. Наприклад, кішка довго сидить і дивиться в порожню тарілку, значить, просить їсти, якщо сидить і дивиться на двері балкона — просить їх відкрити. Крім прохання, довгий погляд багато що може означати, до нього слід придивитися:

  • кішка вловлює небезпеку або чимось незадоволена;
  • просить зіграти;
  • дивиться так від надлишку почуттів.

Що означає погляд, можна здогадатися за подальшою поведінкою тварини.

Різноманітність звукових сигналів

Кішка здатна нявкати, бурчати, фиркати, змінювати тембр голосу від невисокого до високого. Можна істотно спростити спілкування з твариною, якщо розуміти її голосові прохання і попередження.

  • Шипляча кішка перелякана, вона намагається вберегтися або налякати супротивника.
  • Фиркають тварини через різні причини — тривожаться; щось потрапило в ніс; починається нежить; зубний корінь, що запалився, може віддавати болем у ніс. Якщо тварина фиркає часто, краще отримати консультацію у ветеринара, щоб не пропустити захворювання.
  • Муркотіння видає любов і прекрасний настрій улюбленця. Однак якщо муркотіння практично переходить у рик, значить, кішка висловлює роздратування. Є й інші причини котячого муркотіння. Британські вчені встановили, що муркотливий звук на частотах 20 і 140 герц допомагає тварині відновитися, сприяє загоєнню кісток, знімає набряклість, задишку, зменшує больовий синдром.
  • Уривчастим “воркуючим” нявканням кішка зазвичай зустрічає власників після відсутності. Вона чекала, рада поверненню, тому всім власним виглядом повідомляє про власні почуття. У цей момент необхідно приголубити тварину, інакше вона образиться.
  • Протяжне нявкання може виробляти занепокоєна кішка, наприклад, якщо господар йде з дому. Вихованець довго сидить перед зачиненими дверима і нявкає із завиванням. Коли господар повертається додому, кішка часто ходить за ним по п’ятах і знову нявкає, але вже з іншою інтонацією — радісною, упереміж із жалібною, ніби кажучи, як їй було самотньо.

Незважаючи на підкреслену самостійність, кішки дуже люблять і потребують нас. Якщо придивлятися до поведінки тварини і навчитися її розуміти, можна стати з кішкою прекрасними друзями, а ще не пропустити проблеми з її здоров’ям.

Позначки:, , , , , ,
close