Штучне осіменіння собак

Штучне осіменіння собак-невід’ємна частина при розведенні породистих тварин, так як вважається рентабельним. Доставка необхідної кількості біологічного матеріалу (насіння кобеля) дешевше, ніж транспортування самки або кобеля до місця планованої в’язки.

Доведено, що витрати на перевезення тварини і оплата «послуг» виробника на багато дорожче, ніж транспортування насіння в замороженому вигляді.

Хорошим моментом здійснення штучного запліднення вважається і те, що самка або пес не схильні до додаткового стресу під час транспортування до статевого партнера. Зменшуються небезпеки інфікування хворобами, що передаються статевим шляхом.

Важливий аспект-заводчик породи може сам підбирати кращого виробника для майбутнього потомства, а митні складнощі будуть зведені до мінімуму.

Мінуси і плюси штучного осіменіння собак

Визнаним плюсом проведення штучного осіменіння собак вважається уникнення дуже дорогих поїздок для самки, які можуть завершитися серйозними результатами для здоров’я самки, що знаходиться в періоді статевої полювання.

Сам процес отримання і подальшої заморозки біологічного матеріалу не особливо витратний для заводчика і він зможе правильно розпланувати майбутні витрати, пов’язані з відтворенням потомства.

Зручність штучного осіменіння очевидний плюс і для господарів племінних самців. Клопоти, які пов’язані з умовами перебування на території самки в період статевого полювання, а ще небезпеки інфікування небезпечними захворюваннями, що передаються статевим шляхом, виключаються.

Збільшується і кількість тварин, яке можуть дати породистих цуценят. Наприклад, якщо племінний самець, який отримав серйозну травму, не може виконувати природне спарювання, застосування його насіння дасть можливість отримати якісних цуценят. При цьому збільшується і кількість самок, запліднених штучним методом. Адже від одного самця можна отримати достатньо біологічного матеріалу для запліднення декількох сук відразу, чого неможливо домогтися при природному коїтусі.

Вчені в ході селекційних робіт також підкреслили, що потомство, отримане при штучному осіменінні, виникає на світ більш міцним. Практичні відсутні небезпеки народження цуценят з дефектами.

Застосовуючи заморожену сперму самця, володар має можливість проводити тести на стійку можливість кобеля передавати власний генетичний матеріал потомству.

Завдяки штучному осіменінню собак, можливості у господарів розплідників розширюються. Процес штучного запліднення самок дає можливість вирішити більшість проблем. Плюсами процедури штучного осіменіння вважаються:

  • можливість проведення запліднення при поведінкових проблемах у самки або самця (наприклад, зайва ворожість, що робить неможливим природну в’язку);
  • можливість отримати сперму якісного самця, що знаходиться на великій відстані від самки;
  • відсутність проблем з перевезенням тварини, тим більше якщо це представники великих порід.

Штучне осіменіння рекомендується якщо є наявність анатомічних недоліків в будові статевих органів самки, що порушують проведення нормальної в’язки. Завдяки осіменіння замороженої спермою небезпеки розвитку інфекційних хвороб, що передаються статевим шляхом, зменшуються.

Невідповідність розмірів самця і суки при штучному заплідненні не мають значення, а ось створення генетичного банку насіння для проведення селекційних робіт дійсно можливо.

Підготовка до процесу

Процес підготовки до проведення запліднення суки, передбачає кілька важливих етапів. Найголовніший-забір біологічного матеріалу у породистого самця. Далі проводитися обов’язковий аналіз-спермограма, що дає можливість оцінити якість насіння тварини. Після хороших результатів спермограми, біологічний матеріал консервують.

Завдання власника самки-вчасно замовити законсервовану сперму і очікувати періоду настання статевої охоти. Потім успішно провести осіменіння.

Проводитися забір насіння у самця механічним способом (Мастурбація). Для досягнення результату рекомендується застосовувати спеціалізовані мастила, що імітують запах самки в період еструса. У більшості випадків, тічна самка може перебувати на самій процедурі.

Спермограма, що проводиться відразу ж після забору еякуляту у тварини, дає можливість довести якість матеріалу. Визначається кількість рухомих сперміїв, концентрація їх в краплі насінної рідини і наявність аномальних (пошкоджених) сперматозоїдів.

Свіжий біологічний матеріал зберігається не довше пари годин, тому рекомендується охолоджувати або заморожувати сперму. Охолоджена сперма зберігає власні властивості протягом 7 днів від моменту отримання. Режим температур при цьому повинен бути в межах +2 +4 градусів.

Заморожена сперма зберігає власні властивості і можливість успішно запліднити самку протягом десятків років. Процес заморожування полягає у впливі на еякулят рідкого азоту. Транспортування такої насіння повинна виконуватися в спеціалізованих контейнерах, що дозволяють зберегти необхідний режим температури.

Визначити найкращий період для проведення штучного запліднення самки дозволяють деякі дослідження, що проводяться ветеринарним фахівцем в клініці. Для визначення сприятливого періоду запліднення призначається дослідження за допомогою ультразвуку яєчників, мазки з піхви, проводитися тест на рівень вмісту гормонів в крові. У більшості випадків проводитися ендоскопічне дослідження. Але найбільш надійним методом визначення часу хорошого запліднення, вважається проведення гормональних тестів разом з ультразвуком.

Запліднення самки свіжої спермою проводитися в день настання овуляції (виходу яйцеклітини з фолікула).

Через 2-3 дні проводитися ще одне осіменіння. Якщо застосовується заморожений біологічний матеріал, в зв’язку зі зниженням активності сперміїв в цьому еякуляті, проводять запліднення через пару днів після овуляції. Повторюють через добу.

Як відбувається штучне осіменіння собак

Свіжа сперма, взята у племінного самця, вводитися в піхву самки за допомогою спеціального пластикового катетера. Такий жорсткий катетер застосовую в сучасній ветеринарії при осіменінні великої худоби . Довжину катетера заздалегідь роблять коротше до відповідних розмірів.

Кожен пластиковий катетер обладнаний спеціальним шприцом. Для великих порід застосовуються не більше 3 мл насіння, для дрібних – не більше 2мл. При недотриманні обсягів вводиться еякуляту самця, є ризик витікання з статевих шляхів самки.

У процесі введення катетера зі шприцом в піхву суки, вульву акуратно піднімають вказівним пальцем. Далі, частина зверху катетера піднімають і вводять в напрямку в звід піхви, запобігаючи таким чином, небезпеки попадання катетера в сечовий міхур. Друга рука фахівця, який проводить запліднення суки, акуратно пальпує через черевну стінку область шийки матки, що дає можливість направити рух катетера в необхідне місце. Біологічний матеріал плавно вводять в область матки, витримуючи самку в положенні з піднятою задньою частиною тулуба протягом 5-10 хвилин. Для просування насіння в необхідне місце після запліднення, рекомендується робити погладжують руху в області вульви, посилюючи кровопритік і провокуючи скорочення матки.

Господарі порід собак, які планують в подальшому займатися розведенням, повинні враховувати ряд аспектів, потрібних перед плануванням штучного осіменіння. Важливо проведення обов’язкових досліджень тваринного на наявність хвороб, заразною і незаразної етіології. Обов’язково необхідно провести дослідження на предмет хвороб, що передаються по генетичному ланцюжку. Пес перед взяттям і заморожуванням еякуляту у нього, повинен бути в хорошій фізичній формі і зрілим. Те ж стосується і самки, що дасть можливість нормально виносити потомство.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , ,
close