Декор для акваріума: види та застосування

Декор для акваріума: види та застосування - Ветеринар

Оформлення акваріума — це не менш цікавий процес, ніж розведення мешканців домашнього міні-водоймища. Адже цікаво не тільки стежити за підводним життям, а й власноруч створювати декорації до нього. Чи буде це з уламками легендарного корабля, чи може вийти резервуар у стилі японського мінімалізму — вирішуєте тільки ви самі. Варіантів та ідей досить багато, і це дуже багато ви можете розбавити індивідуальним стилем і чудовою думкою.

Які матеріали можна застосовувати?

Ті, хто тільки пробує себе в акваскейпінгу, оцінюють роботи інших фахівців, розглядають картинки і дуже часто не можуть повірити, що це все можна створити самостійно. Перший крок — це придбання акваріума, другий — розробка плану з його прикрашання. Радимо спочатку переглянути багато варіантів, які створять певну базу акваріумного дизайну, допоможуть визначитися з напрямком, який є найкращим для вас.

В акваскейпінгу є власні правила. Вибір стилю і композиції — це, зрозуміло, досить важливо, але дизайн в акваріумі завжди вторинний. На першому місці — організація оптимальних умов проживання підводних мешканців.

Якщо що-небудь у дизайні акваріума порушує життя рибок та інших пливунів, з неугодним елементом доведеться розлучитися.

Основні матеріали для прикраси входять такі:

 • метал;
 • органіка;
 • скло і кераміка;
 • гірська порода і мінерали;
 • пластик, пінополістирол і гума.

Важливо! Необхідно звертати свою увагу, як взаємодіє матеріал з природним середовищем акваріума. Якщо він робить резервуар красивішим, але шкодить біобалансу царства під водою, матеріал не підійде.

Основна частина занурених у воду предметів зроблених з металу схильні до окислення, що може зіпсувати склад води. Якщо ж метал покритий засобами для захисту, це вже не виглядає настільки небезпечним. Але лаки і фарби по закінченню певного часу покриваються маленькими тріщинами, а це означає, вода все одно забрудниться продуктами окислення. На щастя, метал не дуже активно застосовується в декорі акваріума. Здебільшого елементи з металу входять до складу фільтрів і нагрівачів.

Органіка — це, зрозуміло, корчі та коріння дерев. Вони імітують прибережний сектор ставків. Мінерали і гірські породи — це насамперед камені, які дійсно часто з’являються в резервуарах. На каменях дуже часто ростять мохи, що теж класно прикрашає ємність.

У міні-водоймі добре влаштуються кварц, сієніт, а ще кремінь і базальт. Їх вважають нейтральними щодо складу води. Виявлені в природних умовах камені необхідно приготувати до запуску в басейн — промити грубою щіточкою, витримувати в індивідуальній ємності залитими акваріумною водою протягом семи днів. Цемент і гіпс вибирають рідше, ніж, припустимо, керамічні горщики. Останні перевертають, відколюють шматочок, щоб рибки могли заплисти в середину.

Вибираємо акваріумне тло

Найпоширенішим варіантом задньої стінки вважають ламіновану плівку, на якій зображені скелі, рослини та інші декорації. Цю плівку можна придбати за розмірами резервуара. Плівка надає резервуару більш природного вигляду, не проявляється погано на стані підводних мешканців.

Фон буває одностороннім і двостороннім.

Якщо вам не подобається варіант ламінованої плівки, подивіться дуже уважно на пакувальний папір. Він підійде для виготовлення власноруч виготовленого задника. Дуже часто акваріумісти використовують папір для скрапбукінгу, що справді унікалізує результат — тло виходить доволі оригінальним, стильним. Якщо фон і зовсім, ви вважаєте, має бути мінімалістичним, то можна закрити його аркушем темно-синього паперу (а то й зафарбувати просто).

А ось прозоро тильну стінку зазвичай не залишають: є рибки полохливі, які можуть злякатися свого відображення.

Різновиди ґрунту

Для акваріумістів, вимогливих щодо рослинності в резервуарі, найбільш важливими виявляються нейтральні ґрунти. Це, наприклад, річкова галька, крупнофракційний пісок, базальтова крихта і кварц. У цьому субстраті кріпиться коріння рослин. Там збирається рослинне сміття, а ще продукти діяльності мешканців царства під водою.

Якщо ігнорувати шар ґрунту, вода швидко помутніє, водорості в ній розмножаться з космічною швидкістю.

Живильні ґрунти являють собою або вітамінну підкладку, або гранульовану земельну субстанцію. Якщо підкладка з латеритом, він буде багатий на залізо, якщо торф’яний — у ньому багато азоту і фосфору, якщо глиняний — він багатий на калій. Окремі види риб живуть лише в піску, вони навіть ковтають кварцовий пісок з метою поліпшення травлення або закопуються в піщану товщу для нересту. Чим гарний пісок, так це тим, що він ріднить акваріумне середовище з природним. Коріння рослин можуть міцно закріпитися в піщаній субстанції, в ній формується родюче середовище.

І до того ж є білий і чорний ґрунти. Чорний — це переважно матеріал для декорування (шугніт +базальт + граніт). Однак у нього є мінус — вода може стати сірою. А в граніту є ще й магнітні властивості, не завжди безпечні для рибок. Тому варіант лише з кварцу — це найбільш підходящий.

Білий ґрунт мазкий. Наприклад, якщо ви підліковуєте рибок і відправляєте у воду ліки з пігментом у складі, вони можуть зафарбувати ґрунт. Якщо ж виберете справжній білий ґрунт, це, найімовірніше, вапняк. Він розчиняється у воді за допомогою органічних кислот, через що вода стає жорсткою — а це не всім рибкам сподобається.

Які камені підійдуть?

Для акваріумів зазвичай застосовують граніт, застиглу магму, кварц, скам’яніле дерево, сланець і азбестоцементний хвилястий покрівельний лист. Необхідно виділити і велику гальку, проте вона все ж таки більше належить до ґрунту, ніж до штучного каміння в підводному будиночку. Шкідливими можливі такі камені, як:

 • будівельний гіпс;
 • мармур;
 • доломіт;
 • вапняк;
 • корал;
 • подрібнені черепашки;
 • різні види пісковика.

Це карбонатні породи каменів, щоб бути впевненим у тому, що знайдений камінь до них належить, нанесіть на його поверхню кілька крапель білого оцту. Якщо рідина стала шипіти, пузиритися, в породі є карбонат. Усім каменям перед опусканням в акваріум необхідна термообробка. Якщо камінь важкий, не прикладайте його до скла. Це популярна помилка аквадизайнерів-початківців: скло резервуара може ламатися під тиском великих декорацій.

Розкладайте камені рівномірно, не збирайте в купу.

Дерев’яні корчі як декор акваріума

Якщо ви коли-небудь бачили акваріуми в мінімалістсько-декоративному стилі, напевно помітили, який разюче ідеальний вигляд в обмеженому водному просторі мають звичайні корчі. Насправді, щоб створити таку гармонійну картинку, необхідно мати гарний естетичний смак. Мінімалістичність підводних пейзажів тим і чудова, що немає там нічого непотрібного, а все наявне ретельно вибрано. До корчів потрібно поставитися дуже серйозно.

Щоб вони прижилися в акваріумі і не нашкодили йому, необхідно підбирати деревину твердих порід, не хвойну, добре проварену в солоній воді і суху на сонці. Для декору резервуара застосовується виключно «мертве» дерево, яке довго пролежало в природі, позбувшись кори і соків. Прогнилі місця на корчі — привід відмовитися від подібної органіки.

Якщо самі не хочете шукати відповідні зразки, можна аналогічний декор придбати в зоомагазині.

Живі та штучні рослини

Не варто боятися застосовувати штучну флору в акваріумі. Багато сучасних деталей мають такий натуральний вигляд, що ніколи не здогадаєшся про їхнє справжнє походження. Причому не всі живі рослини здатні зжитися з жителями акваріума, зі штучною флорою рибки вступають в інцидент рідше. Якщо ж складати рейтинг найкрасивіших рослин для міні-водойми, до нього напевно потраплять такі різновиди:

 • перистолистник червоний;
 • еріокаулон;
 • кринум хвилястий;
 • валліснерія;
 • гігрофіла візерунчаста;
 • річчія;
 • яванський мох.

Ефектно виглядають в акваріумі різного розміру і типів штучні латаття. Їх виробляють кольоровими, виразними, помітними. Рибки до них байдужі — не чіпають, не псують, але можуть застосувати як укриття.

Раковини і корали

Схожі декорації постарайтеся купувати виключно в спеціальних магазинах, а не в сувенірних крамницях, де такі елементи покривають лаком. Помістивши таку черепашку в акваріум, можна отруїти підводних мешканців. Щоб продезінфікувати й обробити такі декорації, необхідно зробити такі дії, як:

 • корали можна проварити в окропі, потім сполоснути, протерши м’якою щіточкою;
 • раковини, що мають перламутрову поверхню, варити не можна, з цією метою їх заведено залишати на мурашнику на 4 години, щоб прибрати внутрішньоракушечні залишки;
 • рифи коралів замочують у воді протягом 2-ох тижнів, іноді оновлюючи воду.

Горгонарії для прикраси штучного ставка не підійдуть: у питній воді вони, на жаль, піддаються гниттю.

Раковини ж і корали призводять до підвищення жорсткості води, що необхідно враховувати під час вибору риб.

Інші предмети

Декор міні-водойми — це часто потонулі кораблі, зарослі мохом і водоростями, в просвітах віконець яких видніються скрині із золотом. Це і русалки-сирени, які затягнули у вир не одного чоловіка, це і підводні скелі, і дуже великі штучні краби яскравих кольорів. Незвичайні акваріуми у тих, хто вкладає в ідею оформлення якусь художню ідею. Хтось утримує виключно акваріум травник, в якому немає живих мешканців, але плавають приголомшливі великі чорні риби (штучні) або де-небудь на самому дні лежить стійкий олов’яний солдатик.

Хтось же перетворює травник на підводне русалоче царство, де живе ціле сімейство русалок, нібито живе втілення знаменитої казки Андерсена. Незвичайні й пластмасові медузи, вкриті спеціальною плівкою для фосфореціювання в темряві. Може лежати в підводних садах скриня з перлами або пляшка, в якій ховається всемогутній джин.

Казкова тематика в оформленні акваріумів більш ніж доречна.

Вибір прикрас

Подумайте, можливо, необхідно оформити акваріум у добре впізнаваному стилі, наприклад, у єгипетському. Фон оформляється у вигляді таємничих зображень на поверхні стін, у самому резервуарі знаходяться піраміди, руїни й уламки амфор. У подібному стилі матимуть прекрасний вигляд помаранчеві варіанти ґрунту. Для невеликого басейну необхідний мінімалізм. Якщо там є, наприклад, затонулий корабель, не варто додавати на дно інших декорацій.

Корабель стане смисловим центром композиції, решта лише підіграє йому. Постарайтеся купувати прикраси в спеціальних магазинах. Різні іграшки можуть бути не придатними для поміщення у воду, а саме ту, де живуть живі істоти.

Застосування в оформленні

Досить важливо, як буде виглядати інтер’єрний акваріум. Якщо ви купуєте його для дітей, він може стати гарною декорацією в дитячій. Однак необхідно, щоб діти були дорослі і розуміли, що можна щодо акваріума, а що не можна. Вважається, що почавши з 8 років, дитина вже серйозно ставиться до такого живого куточка і може спільно з мамою і татом за ним доглядати, розставити декор у ньому по місцях. Якщо хочете акваріум у дитячій, де ростуть дошкільнята, рекомендує придбати штучний, сухий акваріум — його теж можна прикрашати, цікаво розставляти деталі. Це красивий і безпечний декор у дитячій.

У гостьовій можна теж акцентувати на акваріум. Власними руками оформити задник, правильно вибрати поєднання кольорів, налагодити достатнє освітлення — словом, поворожити з акцентами можна. Він, акваріум, буде керувати поглядом кожного, хто зайшов до кімнати. Важливо обробити резервуар зовні, щоб він сяяв чистотою і свіжістю. Кілька вінілових наклейок в тему теж не завадять, наприклад, наклейки з логотипом каналів Ocean і National Geographic. Є умільці, які приклеюють на скло зовні фігурку знаменитого Жак Іва Кусто, і це насправді незвично.

Позначки:, , , , , ,
close