Коли було ухвалено Конституцію РК та інші факти про головний Закон країни

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

День Конституції РК активізує увагу громадян до головного Закону країни. Казахстанців цікавить, що собою являє цей документ, які цінності забезпечує Конституція громадянам і як розвивається конституціоналізм у країні. Усі питання висвітлюють офіційні джерела.

Історія Основного Закону Казахстану та Дня Конституції

Коли було ухвалено Конституцію РК? Головний Закон, за яким живе незалежний Казахстан, було ухвалено 30 серпня 1995 року на всенародному референдумі.

Чинна Конституція РК — це продовження багатовікового процесу розвитку законодавчих основ казахського суспільства. Відомо, що в Казахському ханстві казахи не були розрізненими кочівниками, вони ухвалювали закони, що регулювали взаємини в суспільстві. Особливо успішними були «Закони хана Тауке», або «Жеті Жарги», ухвалені на рубежі XVII-XVIII століть.

Майже все ХХ століття доля Казахстану була пов’язана з Радянським Союзом, тож і закони, за якими жила республіка, були радянськими:

  • Конституція Казахської АРСР 1926 року практично повторювала Конституцію РРФСР, оскільки входила до її складу.
  • Конституція Казахської РСР 1937 року підтверджувала добровільне об’єднання з іншими республіками в Союз.
  • Конституція Казахської РСР 1978 року стверджувала верховенство компартії над усією системою органів влади в республіці.

Тільки після проголошення незалежності Казахстану в 1991 році процес формування законів країни став самостійним. Початок йому поклав Закон «Про незалежність РК», який став вищим за норми Конституції КазРСР 1978 року і практично понад рік виконував у країні функції Основного Закону.

Першу Конституцію незалежного Казахстану ухвалила Верховна Рада РК 28 січня 1993 року. Вона закріпила новий статус країни. В основу було покладено модель парламентської республіки, але залишалися неврегульованими повноваження законодавчої та виконавчої гілок влади.

Працювати над Основним Законом продовжували академіки, професори, юристи, президент Нурсултан Назарбаєв сам вивчив близько двох десятків подібних документів інших країн. Потім почався тривалий процес обговорення складеного проєкту Конституції, в якому взяли участь понад 3 млн громадян країни. Під час колективних обговорень було запропоновано близько 30 тис. різноманітних доповнень і поправок, з яких до проєкту внесли понад 1 тис.

Нову Конституцію РК ухвалили всенародно на референдумі 30 серпня 1995 року. Понад 7 млн громадян (90% тих, хто голосував) ухвалили нову Конституцію, і незабаром вона набула чинності. У прикінцевих положеннях Конституції (ст. 90) визначено, що день ухвалення документа 30 серпня стає святом Днем Конституції РК. У Законі про свята в країні він має статус державного, тому для всіх громадян країни це вихідний день.

Конституція не залишалася всі ці роки незмінною, до неї 5 разів ухвалювали поправки, а 2022 року відбувається конституційна реформа.

З точки зору внесення змін до Основного Закону в Казахстані, на відміну від багатьох країн, склалася жорстка система. Вона захищає Закон від частих і довільних змін на догоду мінливим політичним силам. Значні корективи мають обговорюватися в суспільстві й ухвалюватися тільки на референдумах.

Важливі факти про Конституцію Казахстану

Чинна Конституція країни складена казахською та російською мовами. Державна мова — казахська, але в держорганах і органах місцевого самоврядування поряд із нею вживають і російську мову. Цікаво, що Конституція казахською мовою виявилася більшою, ніж варіант російською (8904 слова проти 7168), у чому позначилися особливості казахської мови і переклад юридичних термінів.

Основний зміст і структура Конституції РК

У преамбулі викладено найважливіші принципи сучасного казахського суспільства, яке має спільну історичну долю, усвідомлює себе миролюбним громадянським суспільством і відповідальність перед майбутніми поколіннями. На цій підставі заявлено, що ухвалює Конституцію народ Казахстану.

Скільки розділів у Конституції РК? Основний Закон складається з 9 розділів, у яких окреслено основи державного устрою, права і свободи громадян. Шість розділів присвячені основам організації здійснення влади в країні (положенням про президента, парламент, уряд, конституційний суд, судову систему і місцеве самоврядування).

Скільки статей у Конституції РК? Вона складається з 98 статей, у яких закріплені такі основоположні принципи життя суспільства:

  • Влада в країні поділяється на три гілки (законодавчу, виконавчу і судову), які взаємодіють, але створюють систему стримування і противаг.
  • У країні проголошено ідеологічне та політичне розмаїття у формі діяльності різних партій і громадських об’єднань (ст. 5).
  • Конституція РК має вищу юридичну силу (ст. 4), слугує ядром усієї правової системи і джерелом інших галузей права. Це дає громадянам можливість захищати в суді свої права на підставі відповідних положень Основного Закону.

Одне з найзначніших положень Конституції в тому, що головне і єдине джерело державної влади — народ (ст. 3). Це право здійснюється через республіканський референдум, вільні вибори, делегування повноважень державним органам.

Розвиток конституціоналізму в Казахстані

За три десятиліття становлення і розвитку незалежної держави відбулися істотні зміни в суспільстві, вони знаходили відображення у змінах Основного Закону. Правки до Конституції ухвалювалися кілька разів, внесено їх було за цей час понад 90, головними були такі:

  • Найбільше поправок (41) внесено 2007 року. Вони встановили пропорційну виборчу систему, при цьому депутатами мажилісу можуть бути тільки члени політичних партій. Надали конституційний статус Асамблеї народу Казахстану.
  • У 2017-му зміни торкнулися перерозподілу повноважень президента, парламенту та уряду.

Нинішній рік став етапним у становленні конституціоналізму в Казахстані — проводиться реформа в управлінні країною. Проєкт змін був розроблений вченими-правознавцями і представлений для ознайомлення громадянам. Правки ведуть до нового формату взаємодії держави і суспільства: розширюють права громадян на участь в управлінні країною, посилюють захист громадянських прав. При цьому підвищується статус і посилюється роль парламенту РК, здійснюється перехід до нової державної моделі — від суперпрезидентської до президентської республіки.

Ухвалено зміни на всенародному референдумі 5 червня. За підсумками всенародного голосування Центральна виборча комісія зазначила, що проєкт змін був підтриманий 77% учасників референдуму.

День Конституції — це свято головного Закону країни, який гарантує кожному громадянину право жити у вільному демократичному суспільстві. Кожному жителю країни важливо знайомитися з цим документом та його історією, щоб знати, в якій державі живе, якими правами володіє.

You may also like

Как правильно использовать пушер

Фільми, від яких не можна відірватися: кіноподорож

Лучшие топ 20 турецких сериалов — по мнению зрителей

Сни з неділі на понеділок: що означають і коли збуваються

Ретроградний Хірон: коли буде у 2023 році та що від нього слід очікувати

Ретроградний Уран 2023: коли буде і які сюрпризи він готує

Позначки:, , , , , , , , , , , ,
close