Біографія Бетховена: цікаві факти з життя та найкращі твори композитора

Де народився Бетховен? Великий композитор, піаніст і диригент Людвіг ван Бетховен народився в німецькому місті Бонні 1770 року. Точний день його народження не зафіксовано документально, але відомо, що його хрестили 17 грудня.

Сім’я, в якій народився Людвіг, була фламандського походження: його дід був вихідцем із Нідерландів. Батько Йоганн ван Бетховен був співаком у придворній капелі. Як пише видання Deutsche Biographie, він був неспокійною і легковажною людиною, схильною до алкоголізму. Мати генія Марія-Магдалина була доброю і меланхолійною жінкою. Дід Людвіг ван Бетховен Старший був першим музикантом у роду, служив капельмейстером у придворній капелі.

Батько навчав хлопчика гри на клавесині та скрипці, прагнув зробити з нього вундеркінда, яким був Моцарт, але педагогічними здібностями не володів. Він домігся того, що у 8 років Людвіг уперше брав участь у концерті.

Справжнім учителем Людвіга став органіст і композитор Крістіан Готлоб Нефе. При ньому було видано перший твір Бетховена, а в 12 років він уже працював помічником придворного органіста.

Сімнадцятирічний Бетховен побував із навчальною поїздкою у Відні. Тоді його імпровізацію слухав Моцарт. Вражений грою молодого музиканта, геній передбачив йому велике майбутнє

1878 року померла мати Людвіга, він став главою сім’ї, мусив дбати про двох молодших братів і безпорадного батька. Кошти для життя юнак заробляв альтистом в оркестрі.

Життя Бетховена змінилося після зустрічі 1792 року з австрійським композитором Йозефом Гайдном. Того ж року він як учень Гайдна виїхав до Відня, де прожив усе подальше життя.

У початковий період життя у Відні, як пишу в його біографії, Бетховен отримав доступ до вищих аристократичних кіл, здобув славу піаніста-віртуоза. У цей час Бетховен заробляв на життя, даючи уроки музики і продаючи ноти своїх творів.

Серед учнів Бетховена була музично обдарована Тереза Брунсвік і Доротея Ертман, яка стала відомою виконавицею його творів. Бетховен захопився юною ученицею графинею Джульєттою Гвіччарді і хотів одружитися з нею. Припускають, що їй він присвятив «Місячну сонату», сповнену туги від нерозділеного кохання.

Бетховен ніколи не був одружений. Але, як говорили його друзі, він постійно перебував у любовних стосунках і навіть неодноразово сватався. Співачці Елізабет Рекел, ймовірно, була присвячена фортепіанна п’єса «До Елізи», що стала знаменитою.

У віденському суспільстві Бетховен вирізнявся крайніми судженнями і поведінкою. Він різко висловлювався про усталений в Австрії поліцейський режим, але музиканта не чіпали, тому що він був широко відомий.

У 26-річному віці Бетховен почав втрачати слух через запалення внутрішнього вуха. Швидкий розвиток хвороби ледь не довів композитора до самогубства, про що свідчить його «Гейлігенштадтський заповіт». Залишилися його унікальні «Розмовні зошити», у яких записано запитання його співрозмовників та їхню реакцію на відповіді музиканта.

До 48 років Бетховен повністю втратив слух, рідко виходив з дому, став похмурим і замкнутим. Але, як пише видання Deutsche Welle, він водночас не втратив можливості писати музику, тому що мав абсолютний внутрішній слух.

В останні роки під опікою Бетховена опинився його племінник. Дядько безуспішно прагнув залучити юнака до корисних занять, але той віддавав перевагу картам і більярду, через борги зробив спробу самогубства. Бетховен дуже важко переживав цю обставину, здоров’я його різко погіршилося.

Коли помер Бетховен? У композитора розвинулося важке захворювання печінки, від чого Бетховен так і не оговтався. Він помер на 57 році життя 26 березня 1827 року. Похорон композитора був пишним, прощатися з ним прийшли від 20 до 30 тисяч людей.

Творчість Людвіга ван Бетховена

Бетховен створював музичні твори в усіх жанрах. Це були сонати, концерти для фортепіано, скрипки, симфонії, увертюри, одна опера. Загалом у його творчій спадщині налічується понад 240 творів.

Видання Britannica, характеризуючи творчість Бетховена, пише, що він домінував у музичній історії, як ніхто інший ні до нього, ні після. Його мистецтво було пронизане новим духом гуманізму — ідеалами свободи та гідності особистості.

У спадщині Бетховена залишилися його юнацькі твори: дитячі сонати, кілька пісень, серед яких знаменитий «Бабак» на вірші Гете. Які найвідоміші твори Бетховена? Найвиконуванішими в концертах творами Бетховена стали його Третя, П’ята, Дев’ята симфонії, «Місячна соната» і соната №23 «Апасіоната», фортепіанна п’єса «До Елізи».

Соната для фортепіано №14 була написана в 1800-1801 роках. «Місячною» її назвав один із критиків уже через 5 років після смерті композитора: вона нагадала йому місячну ніч над озером.

Фортепіанна п’єса «До Елізи» (1810) — один із найвідоміших шедеврів Бетховена. Досі залишається загадкою, кому точно він її присвятив. Претенденток було кілька, але сам Бетховен не називав нікого, оскільки ретельно приховував своє особисте життя.

Скільки симфоній написав Бетховен? Вважається, що Бетховен фактично заново винайшов цей жанр. У його доробку 9 симфоній, особливо виділяються такі:

  • Третя симфонія, яку автор збирався присвятити Наполеону. Але той проголосив себе імператором, що не відповідало ідеалам Бетховена, і він перейменував її на «Героїчну». За оцінкою видання Deutsche Biographie, ця симфонія мала вирішальне значення в музичному світі за багатством ідей і силою напруги.
  • Симфонія № 5, що завоювала репутацію видатного твору. Знаменитим став її початок — «мотив долі». Сам Бетховен казав, що так доля стукає у двері. Для багатьох вона стала зразком поєдинку з долею, асоціювалася з образом самого автора.

  • Дев’ята симфонія залишилася неперевершеним твором в історії музики. Її остання частина була написана на вірші Шіллера «Ода до радості» і стала першою симфонією в поєднанні з хором. Перше виконання симфонії завершилося небувалими оваціями. У наш час «Ода до радості» — гімн об’єднаної Європи.

Деякі інші симфонії крім номерів теж отримали назви. У Шостій яскраво звучала любов до природи, її назвали «Пасторальна». Сьома та Восьма були написані майже одночасно, це веселі та буйні твори, які назвали «симфоніями танцю».

У творчій спадщині Бетховена залишилися 32 сонати і близько 60 п’єс для фортепіано, 5 концертів для фортепіано з оркестром, 8 симфонічних увертюр, а також «Урочиста меса», вокальний цикл «До далекої коханої», безліч обробок народних пісень. Особливо дорожив автор своєю єдиною оперою «Фіделіо», яка далася йому з великими труднощами.

Людвіг ван Бетховен уже не одне століття залишається на недосяжній вершині в музичному мистецтві. Багато поколінь меломанів отримують від його музики справжню насолоду.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:, , , , , , , , ,
close